Proč klíčit?

Stejně jako naše ospalé tělo potřebuje trošku vody, aby se zčerstva probudilo do sluncem zalitého dne, i semínkům voda svědčí. A stačí jí troška! Co s nimi udělá? Díky vodě a slunci semínka začnou klíčit a uvnitř nich exploduje bomba vitamínů a minerálů, které povzbudí náš metabolismus! 

Klíčky jsou skvělé na podporu imunity, trávení, pomáhají do těla dostat přírodní cestou tolik potřebné minerály a obsahují i spoustu vitamínů!

Co se v semínku děje?

Klíčení zvyšuje antioxidační aktivitu semínek, třeba tím, že se v nich razantně zvyšuje obsah vitamínu E. Stoupá i množství vitamínu C a vitamínů skupiny B. Zároveň díky enzymům dochází k přeměně složitých škrobů na jednodušší sacharidy, které jsou pro tělo lépe stravitelné, a probouzí se i minerály jako vápník, hořčík, železo a fosfor. Pokud si počkáte na první lístečky řeřichy nebo brokolice, nadopujete tělo i chlorofylem

Jaká semínka nechat klíčit?

Ke klíčení jsou vhodné luštěniny, obiloviny, některá semínka zeleniny a dalších rostlinek. Z luštěnin naklíčí celá neloupaná čočka (červená i klasická), hrách, semínka mungo nebo adzuki fazolí a také cizrna. Mezi vhodné obiloviny řadíme žito, pšenici, ječmen a oves. Velmi oblíbené na klíčení jsou i řeřicha, rukola, ředkev, vojtěška alfalfa, brokolice nebo pískavice

Co není vhodné na klíčení?

Ke klíčení obecně nejsou vhodná semínka, která po namočení tvoří gel. Mezi ty nejznámější patří třeba chia semínka nebo len. Nakličovat taková semínka je zbytečné a nejvhodnější je rovnou zpracovat vzniklý gel – udělej si třeba chia puding s ovocem, lněný gel je zase skvělý přírodní zázrak pro vlasy! 

Způsobů jak doma nechat vyklíčit semínka je spousta. Od různých kutilských vynálezů s pet lahví nebo zavařovací sklenicí a cedníkem, až po osvědčenou klasiku s vatou a talířkem či speciální sklenicí na klíčení.

Sklenice je vyrobená ze zdravotně nezávadného a bezpečného skla. Uzavírá se  víčkem, které má v sobě síťku z nerezové oceli. Ta klíčkům poskytuje dostatečný přísun kyslíku, i když je sklenice pevně zašroubovaná. Sedí šikmo na kovovém stojanu, díky čemuž může na keramický podstavec odtéct veškerá přebytečná voda, která z klíčků odkapává po jejich propláchnutí. Nikde se tak zbytečně nezdržuje, semínka si vezmou jen tolik, kolik potřebují, a nezahnívají. Uvnitř se ale stále udržuje správná vlhkost, aby mohly probíhat všechny potřebné procesy. 

Ne všem semínkům ale sklenice vyhovuje, menší semínka řeřichy nebo rukoly je lepší dát na kličicí tác.

ZPŮSOBY DOMÁCÍHO KLÍČENÍ 

Příprava

Před klíčením se doporučuje semínka přebrat a odstranit poškozené nebo zlomené kousky. Ty by stejně nevyklíčily a byly by akorát živnou půdou pro bakterie a plísně. Také se doporučuje vytřidit kusy s nepřirozenou barvou. Sklenice na klíčení musí být vždy perfektně VYMYTÁ!!!

Namáčení

Semínka nejprve propláchneme. Některá semínka potřebují před začátkem klíčení namočit, jiná ne. Vždy se řiď informacemi na obalu. Semínka, která to vyžadují, vložíme do uzavíratelné nádoby a ponoříme do dostatečného množství vody.

Alfalfa, brokolice, cizrna, ječmen, mungo klíčky, ředkvička a většina prodávaných směsí potřebuje 8–12 hodin, řeřichu a rukolu stačí jen propláchnout, namáčet se nemusí. 

Proplachování

Sklenici dáme na světlé místo. Klíčkům však nesvědčí přímé slunce, takže za okno určitě nepatří. Ideální je pokojová teplota okolo 18–20 °C. Pak přichází nejsložitější část – udržet v tomto miniekosystému vlhkost. Nejlepší je semínka pravidelně kontrolovat, většinou stačí proplachovat tak 2× denně, pokud ale máš doma teplo a voda se odpařuje rychleji, neboj se jim věnovat péči i 4× denně. 

Pokud máme klíčky na talířku s vatou, postačí nám k tomu sprejový rozprašovač, ve skleničce je ale postup jiný! Sklenici několikrát opatrně propláchneme proudem studené vody z kohoutku nebo ji ponoříme do velké misky se studenou vodou. Víčko ze sklenice není potřeba odšroubovávat, je dobře propustné. A poté vrátíme zpět do stojanu.

Sklizeň

Můžeme si vychutnat klíčky ve všech fázích – od těch téměř nevyklubaných až po dlouhé výhonky. Nejlepší je přidat si je do jídla hned, ale i sklizené v lednici v uzavřené nádobě vydrží ještě pár dnů. Aby se nevytvářela nežádoucí mikroflóra, je dobré uskladněné klíčky i po sklizni pravidelně proplachovat. 

Jak dlouho trvá klíčení?

Každé surovině trvá jinak dlouho než vyklíčí. Záleží na teplotě a vlhkosti, většinou se ale první klíčky objeví už po dvou dnech. Do celkového času musíme počítat i dobu, kterou budeme potřebovat na jejich namočení. Řeřicha a rukola se nenamáčí a vyklíčí vám velmi rychle, dobré je ale klíčky sklízet, až na nich začnou rašit první zelené lístky. Luštěninám to trvá o něco déle, vyplatí se ale počkat! Záleží také na tom, jak dlouhé klíčky chceme mít. Obecně počítejme s tím, že za 4–6 dní budeme mít u většiny semínek naklíčeno do té správné velikosti. 

Na co si dát při klíčení pozor?

Plísně jsou největším ohrožením pro celý proces. Množení škodlivých mikroorganismů lze předejít důkladným a pravidelným proplachováním. A jak poznáme že je něco v nepořádku? Klíčky budou potažené bílými chomáčky plísně, sklenice bude zavánět hnilobou a bude se zapařovat. Pozor! Klíčky ředkvičky matou tělem. Jejich malé bílé kořínky mohou vypadat jako plíseň, ve skutečnosti jsou ale neškodné, takže je nemusíme vyhazovat.

Zároveň je nutné předejít usazování přebytečné vody a zajistit, aby klíčky mohly dostatečně dýchat. Pokud je neprodyšně uzavřeme, zapaří se a znehodnotí. I proto je ideální využít kovová sítka nebo sklenice na klíčení, ze kterých voda přirozeně odtéká.

 

Zdroj: Svět plodů